Török Lajos faműves

EGYEDI KÉZZEL KÉSZÍTETT HASZNÁLATI TÁRGYAK

Bemutatkozás

 „ A hagyományt nem ápolni kell, hisz
nem beteg. Nem őrizni kell, mert
nem rab. Hagyományaink csak akkor
maradnak meg, ha megéljük őket.””Sebő Ferenc”

 

Török Lajos vagyok 45 éves nős ,két leány gyermek édesapja.

 

2004 óta foglalkozom famegmunkálással. Első alkotásaim gyermekeim részére készültek kültéri gyerekjátékok, bútorok díszítő elemek.

2010-ben a Békés Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében részt vettem egy egyhetes fafaragó táborban ahol egy teljesen más világba csöppentem, megtapasztaltam a nyugalmat  és a fa iránti szeretet megerősödött bennem.

2011-ben fent említett egyesület iskolájában 10 db vizsgamunkával sikeres vizsgát tettem és faműves OKJ-s  középfokú végzettséget szereztem.

2015 nyarától szinte minden héten új munka kerül ki a kezem alól.  Munkáimat 2016-tól  zsűriztettem amit a Hagyományok Háza és a Népi Iparművészeti Tanács (NIT) által kijelölt Népművészet Mesterei és Népi Iparművészek  szigorú zsűriszempontok alapján bírálnak el.

Jelenleg 24 db zsűrizett termékem van HA,HB,MA,MB,és Ajándéktárgy kategóriában.

A tárgyaim cseresznyefából, fekete dióból, hársfából, mogyorófából, szilfából, készülnek kisplasztikával, virágmotívumokkal, karcolozással, ónbeöntéssel, és csontberakással vannak díszítve. Használati tárgyaim a Népművészeten belül a Pásztorművészet tárgykörébe tartoznak. A Pásztor a mindennapi tárgyait, használati eszközeit saját maga készítette és az öt körülvevő állatok, növények, tárgyak, pásztorok alakjával, motívumaival díszítette. Az alkotások készülhetnek ékmetszéssel, domborfaragással, karcolozva, ón beöntéssel, csontberakással, kisplasztikás technikával

Mi magunk vagyunk a motívumok, a tulipánok a rozetták, a levelek az indák, és ha ki nem veszünk az életfák is.