Török Lajos faműves

EGYEDI KÉZZEL KÉSZÍTETT HASZNÁLATI TÁRGYAK

Pásztorbotok

somfa ónöntéssel

Pásztorbotok

Szilfából, somfából kökényből  készült pásztorbotok ónbeöntéssel, csontráépítéssel,  karcolozással, kisplasztikával vannak díszítve.

Elnevezése, anyaga, mérete

A pásztorbot a pásztor egyik fontos munkaeszköze, terelőeszköze. Binkó, bunkósbot, furkósbot, görcsös botelnevezés is ismert. Hosszúságát a pásztor magasságához méri (álla alatt kb. 20 cm-re kell érnie.) vastagságát tetszés szerint választják meg. A pásztorbot minden esetben szívós, keményfából készül (árva tölgy, galagonya, szilfa, somfa, kőrisfa). De ha más fafélébe belelátott valamit vagy a formája tetszett neki abból is elkészíthette.

Készítése,használhatósága

Kétféle módon készítettek pásztorbotot 1, a kivágott megszárított fatörzsből hasítják, faragják (húzott bot):-2. az arra alkalmas vastagságú fiatal fát kivágják és különböző érlelő eljárásoknak edzésnek vetik alá pl: (istállóban, hídlás alatt vagy trágyacsomóban érlelik, tűz fölött pörkölik, füstölik, zsírral, olajjal, mésszel kezelik. ez a botpárgolás) A botot rendszerint maga a pásztor szemeli , nézi ki, maga vágja, kiszárítja, edzi, és díszíti .Városokban, vásárokon árulták vagy akár csere tárgyát is képezhette.

Funkciója

Funkciójának megfelelően volt egyszerű, díszítetlen hétköznapi, vagy gazdagon díszített ünneplő parádés pásztorbot. Előbbi elsősorban terelőeszköz, a második ünnepi alkalmakkor volt használva. A hétköznapi botot szükségből fegyverként használták, tereléskor a pásztor intett vele a bojtárnak, kutyájának, ütötte, vagy utána dobta a jószágnak (ez utóbbit a pásztori rendtartások tiltották.)

Pásztornemek, ünnepi öltözet

A pásztorbotok pásztornemenként is változtak: a gulyás nagyobb bunkósbotot, fütyköst, a csikós vékonyabb, a kondás derekánál kissé görbülő botot hordott használt. A juhász sajátos botja a juhászkampó. A pásztor a botot mindig magánál viselte hozzá tartozott az öltözékéhez. Az ünneplő pásztorbotot  ünnepi alkalmakkor vették magukhoz, az ünnepi cifraszűrrel és büszkén viselték hordták magukon. Napjainkban egy ilyen ünnepi öltözet ára megközelíti az 500.000-Ft. Funkciója  elsősorban, dísz,  játék,  tánc, szükségből önvédelmi eszköz. Ennek megfelelően alakították díszítették.

Tájegységek, díszítések

A Dunántúl, Erdély, és fában gazdag vidékeken faragással, domború faragással díszítették. Alföldön ólmozással, csont, szaru, réz, újabban kaucsuk berakással vagy más színes műanyag berakással díszítették.A díszítő technikákat a pásztorok széles körben ismerték, és ha találkoztak egymásnak átadták a tapasztalataikat. A pásztorbotra díszítéskén azok a növények, virágok, emberek, állatok kerültek, amivel a pásztor  mindennap találkozott, használta,  és öt körül vette.

Pásztorbotok megvásárolhatók webáruházunkban is. Tovább a termékoldalra.